Outliers ‘Çizginin Dışındakiler’

Çizginin Dışındakiler

Bu yazımızda Malcolm Gladwell'in ABD'de en çok satanlar arasında yer alan Outlier 'Çizginin dışındakiler' kitabını inceledik. Kitap bazı insanların neden daha başarılı olduğunun genel geçer olan zeka ve hırstan ziyade aileleri, doğum yerleri ve tarihleri ile alakasını inceliyor.Beatles ve Bill Gates'in ortak yanlarının ne olduğunu Asyalıların matematikteki başarısını, New Yorklu avukatların özgeçmişlerinin neden aynı olduğunu ve dünyanın en zeki adamının neden adını bile duymadığımızı açıklıyor.

ROSETO'NUN GİZEMİ

'Bu insanlar yaşlılıktan ölüyordu o kadar'

Rosetoluların birbirlerini nasıl ziyaret ettiklerini, örneğin İtalyanca sohbet etmek için nasıl yemek pişirdiklerini gördüler.Kasabanın sosyal yapısının altında yatan geniş aile klanları hakkında bilgi sahibi oldular.Kaç evde 3 kuşağın bir arada yaşadığını ve büyük annelerle büyük babalara nasıl saygı duyulduğunu gördüler.Our Lady of Mount Carmel'deki ayine gittiler ve kilisenin  bütünleştirici ve sakinleştirici etkisini gördüler.Nüfusu 2.000 kişinin altında olan kasabada 22 sivil kuruluş tespit ettiler.Toplumun, zenginleri kendi başarılarıyla gösteriş yapmaktan alıkoyan ve onları diğerlerinin başarısızlıklarını kapatmaya yardımcı olmaları için teşvik eden eşitlikçi hayat felsefesini keşfettiler.

Güney İtalya'nın paesani kültürünü doğu Pennsylvania dağlarına nakleden Rosetolular kendilerinin modern dünyanın baskılarından soyutlayan güçlü, koruyucu bir sosyal yapı oluşturmuştu.Rosetolular geldikleri yer nedeniyle, dağlardaki küçücük kasabalarında kendileri için oluşturdukları dünya nedeniyle sağlıklıydı.

BİRİNCİ KISIM: FIRSAT

Birinci Bölüm

Matta Etkisi

'Çünkü kimde varsa ona daha çok verilecek ve o bolluk içinde olacak.Ancak kimde yoksa kendisinde olan da elinden alınacak.'

 Kanada'da hokey yaş sınıfları için seçilebilirlik sınırı 1 Ocak.Bu durumda 2 Ocakta 10 yaşını dolduran bir erkek çocuk yıl sonuna kadar 10 yaşını dolduramayan biriyle yan yana oynayabiliyor ve bu yaşta, ergenlik öncesi dönemde, 12 aylık bir boşluk, fiziksel gelişim açısından çok büyük bir farkı temsil ediyor.

Bunun yaşanmadığı tek ülke Danimarka.10 yaşına kadar hiçbir yetenek sınıflandırılmasına gitmedikleri bir ulusal politikaları var.Danimarka yaşın getirdiği farklılıklar eşitlenene kadar seçme kararlarına yönelmiyor.

En büyük vergi indiriminden yararlananlar zenginlerdir.En iyi eğitimi alanlar ve en çok özen gösterilenler, en iyi öğrencilerdir. 9,10 yaşındaki çocuklar arasında en çok antrenörlük desteğine ve pratik yapma olanağına sahip olanlar, yaşça en büyük olanlardır.

İkinci Bölüm

10.000 Saat Kuralı

'Hamburg'da 8 saat müzik yapmak zorundaydık.'

Üçüncü Bölüm

Dehaların Sorunu

'Bir sınıf dolusu zeki çocukla karşı karşıya olmanız durumunda bir çocuğun IQ'sunu bilmek fazla işe yaramıyor.'

 

'Uzayıp giden müzakerelerden sonra Robet'ın gözetim altında tutulmasına karar verildi.'

Dördüncü Bölüm

Joe Flom'dan Alınacak 3 Ders

'Mary bir çeyreklik alırdı.'

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir