Daha Yeni Başlıyor

Daha yeni başlıyor, Faruk Eczacıbaşı

Bu yazımızda Faruk Eczacıbaşı'nın eseri olan 'Daha Yeni Başlıyor' kitabını inceledik.Aşağıda kitap ile ilgili kritik olduğunu düşündüğüm bölümlerinin notlarını çıkardım.Yazar ile hem fikir olmadığım bir nokta olsa da genel olarak insanın ufkunu açan bir eser, keyifli okumalar...

Umudum, kitabı okuyanların bu yeni dünyada, aslında sahip oldukları güçlerin farkına varmaları ve tahmin edebileceklerinin çok ötesine uzanan etki alanlarını cesaretle hayata geçirmeleri.

Teknoloji sadece iyi yada sadece kötü değil, teknoloji tarihçisi Melvin Kranzberg'in söylediği gibi, bu onun nötr olduğu anlamına da gelmiyor.

Çoğu silikon vadisi size 'blockchain' yada 'bitcoin' hakkında detaylı teknik konuşmalar yapabilir- hatta siz sıkıldıktan ve neredeyse uyukladıktan sonra devam edebilir - ama örneğin geçen yıl iş aramalarında iş verenlerin belli yaş ve ırk gruplarına iş ilanlarını göstermemelerine izin verdiği için Facebook'un başı derde girdi.Halbuki bu Amerika'daki en temel yasalardan biridir : İş ilanları sadece bir ırkın gruplarına gösterilip diğerlerinden saklanamaz.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasa Mahkemesi üyelerinin birçoğunun e-posta bile kullanmadığı bilinen bir gerçek.Yani önlerine cep telefonlarının mahremiyeti ya da şifreleme teknolojilerinin yarattığı zorluklarla ilgili bir dava geldiğinde karar verme durumunda olan insanlar, kendilerine gelen e-postaları bile yardımcılarının yazıcıdan çıktı alması sayesinde okuyor.

Kurumları, başlarındaki insanlardan bağımsız olarak işlemesini en önemli öncelik olarak kabul ederek dizayn edilmiş işletmeler kurumsal işletme sınıfına adım atmıştır.

Kuşaklar arası fark açılıyor ve derinleşiyor.Davranış değişimi kurumlar ve yönetimler için olduğu kadar bireyler içinde önemli.Bugünün genç kuşağı eskisine göre çok daha büyük bir bilinmezlikle karşı karşıya.Bana kalırsa bilinmezliğin getirdiği bu güvensizlik içgüdüsel olarak genel huzursuzluğun temel nedenlerinden biri.Çözüm eskiye öykünmekten çok, geleceğin belirsizliğine hazırlanabilmekte, en başta de geleceği yeni bir bakış açısından değerlendirmeyi mümkün kılacak farklı bir gözlük takmaktan geçiyor.

Gerekli olan en önemli davranış değişimi, gelişmelerin ve getirdiği kırılımların sürekli olduğunu anlamak ve beklemek, bizzat bu kırılımların sürekli alışkın olmadığımız bir biçimde gittikçe artan bir hızla değişmesine hazırlıklı olabilmek.

Eskisinden farklı olarak sürprizler günlük yaşamın bir parçası oldu.Rekabet dünyasında ayakta kalabilmek farklılık yaratmaktan, farklılık ezber bozmaktan, bu da şaşırtmaktan geçiyor.Üssel artış ile hizmet veren yeni dönem şirketleri artıkça, rekabet de pazarı devamlı yenilenmeye ve farklılaşmaya zorluyor.

Rasyonel iyimserlerin öncülerinden Matt Ridley'ye göre inovasyon, fikirlerin birbiri ile çiftleşmesi ile ortaya çıkar.Farklı bir fikir, bambaşka bir ürünün özelliği ile birleştirilir ise bundan yeni bir ürün çıkabiliyor.Elimizdeki akıllı telefon bundan 15 yıl önce ofisimizde masamızın üstünde olan her şeyi boşalttı ve kendi içine aldı: not defteri, dosyalar, kalemler, kağıtlar, saat, ajanda... ABD'de çıkan yeni bir hizmet, Çin Halk Cumhuriyeti'nde yeni bir ürünün öncüsü olabiliyor ve Türkiye'de cep telefonuna yüklenebiliyor.Fikir, fikri doğuruyor, fikir ürünü dönüştürüyor, ürün yeni fikre ilham kaynağı oluyor ve herhangi bir mekan sınırı tanımıyor.

Zaman ve mekan sınırı tanımayan bu patlamaya gençler nasıl hazırlanmalı?Maalesef şu bir gerçek ki, benim kuşağıma göre bugün bu sorunun cevabını vermek çok zor, belki de imkansız.Her genç bu sorunun cevabını kendi dağarcığındaki bilgi, deneyim ve yetkinliklerle vermeli.

Gençler ön koşul olarak kendilerini iyi tanımalı; kendi gücünü, kabiliyetlerini ve yetkinliklerini doğru tanımlayanın kendine güveni artar.

Kendi özelliklerini bilen bir gencin kendine yatırım yapması ve kendini şekillendirmesi çok daha kolay.Gelecekte söz sahibi olabilmek için, gençlerin bu sorumluluğu daha küçük yaşta edinmeleri gerekiyor.

Geleceğe hazırlanmak açısından gerekli bir diğer davranış değişimi, sunulanı olduğu gibi kabul etmemek ve sorgulamayı öğrenmek.

Dördüncü endüstri devrimi farklılaşmayı yalnız üretim tesisi boyutunda değil genellikle üretim şekli açısından değerlendiriyor.

Hiç kimse değer yaratmak için kendi kendine yeterli değil.Üretkenlik bireysel, yalnız başına gerçekleştirilebilecek bir şey olmaktan çoktan çıktı.Bir insanın bilgi ve ilişki ağı ne kadar geniş, çeşitli ve yoğun olursa başarı şansı o kadar yüksek.Geleceğin dünyası, ortak aklı en iyi kullanabilenlerin başarılı olacağı bir ortam.

Ortak aklı kullanabilen ve nasıl katkı vereceğini-alacağını  bilenin başarı şansı daha fazla. Network veya ağ yapıları bir bilim dalı olarak özellikle internetten sonra üssel bir şekilde büyüdü.

Birbirine giderek daha çok bağlanan coğrafyalar arasında artan bilgi trafiği; mal, hizmet, finans ve insan trafiğini de üssel biçimde çoğaltıyor.

Tutucu güçler karşı koysa da tarih boyunca küreselleşme böyle devam etti, bundan sonrada aynı şekilde devam edecek.''Burası yazara katılmadığım kısım, çünkü küreselleşmenin geleceği hakkında bundan sonrada aynı şekilde devam edeceğini söylemiş.Gelecek hakkında bugün ile aynı olacağını söylemek çok cesurca bir söylem.Ben küreselleşmenin gelecekte nasıl bir şekil alacağı hakkında net bir şey söyleyemem ama bu gün ile aynı olmayacağına söyleyebilirim''

faruk-eczacibasi-daha-yeni-basliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir