Optik Sensör

Optik sensör ve uygulamaları endüstri çok fazlaca kullanılan sensör çeşitlerinden biridir.Optik sensörler endüstride güvenlik, hata tespiti, parça ayrıştırılması ve elektrikli araçlar olmak üzere pek çok alanda kullanılırlar.Bu yazımızda optik nasıl çalışır ve endüstride optik sensörlerin uygulama alanlarını inceledik.Bir mühendis olarak kesinlikle bilmemiz gerektiğini düşündüğüm sensör literatürüne buyurun, keyifli okumalar...   

Yansıma, kırılma, soğurma, parazitlenme, kutuplanma ve hız gibi ışık olayları, bir sensör tasarımcısının araç kutusundaki güçlü mutfak eşyalarıdır.Optik bileşenler ışığı birçok yönden değiştirmeye yardımcı olur.

Örnek: Işık yönü aynaların, kırınım ızgaralarının, optik dalga kılavuzlarının ve fiberlerin yardımıyla yansıma fiziksel etkisinin kullanılmasıyla değiştirilebilir.Ayrıca, ışık yönü kırılma ile mercekler, prizmalar, pencereler, kimyasal çözeltiler, kristaller, organik malzemeler ve biyolojik nesneler yardımıyla değiştirilebilir.

Sensing Optical
Sensing Optical Rotate

Optik Sensör Uygulamaları

Endüstride optik sensörlerin ciddi uygulamaları vardır. Bunlardan bir tanesi aşağıda örnek olarak verilmiştir.Bir alıcı ve bir vericiden oluşan optik algılayıcı, optik algılayıcı herhangi bir zamanda alıcı ışığını alamadığında, algılayıcı sisteme sinyal verir.Böylece kaynak yapan robotik kollar operasyonlarını durduruyor.Bir güvenlik uygulaması olarak, bu sistem hemen hemen her fabrikada kullanılmaktadır ve kullanımları gün geçtikçe artmaktadır.

Optik Sensör Güvenlik Uygulaması

Şişelerin kapaklarına mühür yapıştırmayı hedefleyen sistemde bir bant üzerinden şişeler akmaktadır.Basit bir lineer motor şişelerin kapaklarına mühür yapıştırmaktadır.Bu işlem yapılırken lineer motorun altında şişe olup olmadığını bilgisi bir optik sensör ile takip edilmektedir.Şişeler lineer mühür motorunun altına gelmeden optik sensör şişeleri kontrol etmekte ve motorun bağlı olduğu sisteme bilgi vermektedir.Böylece lineer mühür motoru şişe olmadığı zaman durmaktadır.Sistemin güvenliği de böylece sağlanmış olur.

Optik Sensör Hata Tespiti Uygulaması

Bu uygulamada da parçaları ayırma işlemi paçaların renklerine göre gerçekleştirilmektedir.Her rengin ışığı yansıtma ve soğurma oranları farklıdır.Bu farktan yararlanılarak bir optik sensör uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bandın üzerindeki parçalara sabit bir ışın gönderen optik sensör farklı renkteki parçalaradan farklı ışın dönütü almaktadır.Aldığı bu dönüt bir data base'de tanımlı olduğu aralığa göre parçanın rengi anlaşılmaktadır.Böylece bantta sonraki işlem birimine bilgi verilmektedir.

optic sensor

Optik Sensör Parça Tanıma Uygulaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir