1984 George Orwell

1984-George Orwell

Bu yazımızda George Orwell’in İngiliz sosyalizmini ütopik bir şekilde anlatan 1984 kitabını ele aldık. Her ne kadar kitap 1984 yılının İngiltere’sinden bahsediyor olsa da, günümüzde benzer şekilde kullanılan birçok uygulamayı öngörmüştür.  Aşağıda kitapta dikkatimizi çeken, önemli olduğunu düşündüğümüz bazı bölümlerin alıntıları bulunmaktadır.

  • Parti gözle görülür eylemlerle ilgilenmez; bizi ilgilendiren tek şey düşüncedir. Biz düşmanlarımızı yok etmek için uğraşmayız, onları değiştiririz.
  • Biz, sapkınları bize direniyor diye yok etmeyiz; direndikleri süreci asla yok etmeyiz. İnançlarından döndürür, kafalarının içini ele geçirip yeniden biçimlendiririz.
  • Bir daha asla normal bir insanın duyumsadıklarını duyumsayamayacaksın. Yüreğindeki her şey ölmüş olacak. Bundan sonra sevgi nedir, dostluk nedir bilemeyeceksin; ne yaşama sevinci ne gülüp eğlenmek ne merak ne cesaret ne de dürüstlük, hepsinden yoksun kalacaksın. Bomboş bir adam olacaksın. Sıkıp içini boşalttıktan sonra, içine kendimizi dolduracağız.
  • Çünkü halk kitleleri özgürlüğü kaldıramayan ya da gerçekle yüzleşemeyen, dolayısıyla kendilerinden güçlü birileri tarafından yönetilmesi ve sistemli bir biçimde aldatılması gereken zayıf, korkak yaratıklardı. İnsanlar özgürlük ile mutluluk arasında seçim yapmak zorundaydı ve büyük çoğunluk mutluluğu seçiyordu.
  • Kimsenin iktidarı sonradan bırakmak amacıyla ele geçirmediğini biliyoruz.
  • İnsan her zaman yenilgiye uğrar. Böyledir, çünkü insan yıkımların en büyüğü olan ölmeye yazgılıdır.
  • İnsan yaşamının temposunu o kadar hızlandırdık ki, insanlar 30 yaşında yaşlanır oldu.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir