Akıllı Ev Sistemleri

Mekatronik Mühendisliği Bölümü
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

                                                                                  Mekatronik Mühendisliği Bölümü

 

 

Tunahan Vatansever 

Hüseyin Sefa Ceren 

Mert Aydın 

 

PROJE TANIMI

Akıllı ev sistemleri aydınlatma ve ısıtma gibi cihazların ve sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için internet bağlantılı cihazları kullanan bir rezidanstır. Ev otomasyonu olarak da bilinen akıllı ev teknolojisi, ev sahibi güvenliği, konfor, kolaylık ve enerji verimliliği sağlar. Akıllı cihazları, genellikle akıllı telefon veya diğer ağa bağlı cihazlarındaki akıllı ev uygulamasıyla kontrol etmelerine izin vererek, nesnelerin interneti (IoT), akıllı ev sistemleri ve cihazları genellikle bir arada çalışır, tüketici kullanım verilerini kendi aralarında paylaşır ve ev sahiplerinin tercihlerine göre eylemleri otomatik hale getirir.

Bu projede, evdeki ısıtıcı, televizyon ve ışıkların kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Kapı açma ve kapama işlemlerini de gerçekleştirmektedir. Bu, bir ses alıcısı ile ses komutlarını alarak ve bir mikroişlemci (arduino) ile karşılaştırarak yapılır. Bu karşılaştırmanın sonucu Bluetooth üzerinden ısıtıcı, televizyon, ışıklar ve kapının sürücüsüne gönderilir. Böylece ısıtıcı, ışık, televizyon ve kapı bu şekilde kontrol edilir.

ÇALIŞMA MANTIĞI

BLUETOOTH

Bluetooth teknolojisi, kısa mesafede kablosuz iletişim teknolojisidir. Kişinin kulaklıkla telefon görüşmesi yapmasına, kablosuz bir fareyi kullanmasına ve bir cep telefonundan bir PC’ye bilgi senkronize etmesine izin veren sistemdir.

Bluetooth RF alıcı verici (veya fiziksel katman) 2,4 gigahertz (mikrodalgalar ve Wi-Fi tarafından kullanılan aynı frekans aralığı) merkezli lisanssız ISM bandında çalışır. Çekirdek sistemi, girişim ve solma ile mücadele etmek için frekans atlamalı bir alıcı-verici kullanır.

Bluetooth cihazları, “yıldız topolojisi” olarak bilinen bir RF topolojisi kullanılarak yönetilmektedir. Bu şekilde senkronize edilen bir cihaz grubu, bir master ve yedi adede kadar aktif slave içerebilen bir piconet oluşturur ve aktif olarak katılmayan ilave slave’ler içerir. (Belirli bir cihaz, bir master veya bir slave olarak bir veya daha fazla piconetin parçası da olabilir.) Bir piconet, senkronizasyon referansları sağlayan ana cihaz, fiziksel radyo kanalı, ortak bir saate ve frekans atlamalı olarak senkronize edilen bir cihaz grubu tarafından paylaşılır.

ARDUINO

Arduino, elektronik projeler geliştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, fiziksel bir programlanabilir devre kartından (genellikle bir mikrodenetleyici olarak anılır) ve bilgisayar üzerinde çalışan ve bilgisayar kartını fiziksel panele yazıp yüklemek için kullanılan bir yazılım veya IDE (Entegre Geliştirme Ortamı) parçasından oluşur.

Arduino platformu, elektroniğe yeni başlayan insanlarla oldukça popüler hale geldi. Önceki programlanabilir devre kartlarının çoğunun aksine, Arduino’nun yeni bir kodu tahtaya yüklemek için ayrı bir donanım parçasına (programcı denir) ihtiyacı yoktur – sadece bir USB kablosu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Arduino IDE programlamayı öğrenmeyi kolaylaştıran basitleştirilmiş C ++ sürümünü kullanıyor. Son olarak, Arduino mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete ayıran standart bir form faktörü sağlar.

SERVO MOTOR

Bir servo motor, bir nesneyi büyük bir hassasiyetle iten veya döndüren elektrikli bir cihazdır. Belirli açılarda veya mesafelerde döndürmek ve konumlandırmak isterseniz, servo motor kullanırsınız. Sadece servo mekanizma ile çalışan basit motordan oluşur. Motor DC güç kullanılıyorsa, o zaman DC servo motor olarak adlandırılır ve AC güç kullanılıyor ise AC servo motor olarak adlandırılır. Küçük boyutlarda ve hafif ama çok yüksek torklu bir servo motor alabiliriz. Bu özellikler nedeniyle oyuncak araba, RC helikopterler ve uçaklar, Robotik, Makine vb. Birçok uygulamada kullanılmaktadır.

Servo motorlar kg / cm (kilogram/ santimetre) olarak sınıflandırılmıştır, çoğu hobi servo motorları 3kg / cm veya 6kg / cm veya 12kg / cm olarak derecelendirilmiştir. Bu kg / cm, servo motorunuzun belirli bir mesafede ne kadar ağırlık kaldırabileceğini gösterir. Örneğin: 6kg / cm’lik bir servo motor, yükün motor şaftından 1 cm uzakta tutulması durumunda 6kg kaldırabiliyor demektir, mesafe ne kadar az olursa, taşıma kapasitesi de o kadar az olacaktır.

Akıllı Ev Sistemi Çalışma Devresi

ARA YÜZ

Akıllı Ev Sistemi Ara Yüz

ARDUINO KOD

String voice;

#include <Servo.h>

Servo door1;

int led1 = 2;

int led2 = 3;

int led3 = 4;

void lighton() {

digitalWrite (led2, HIGH);

Serial.println(“Light is ON!”);

}

void televisionon(){

digitalWrite (led1, HIGH);

Serial.println(“Television is ON!”);

}

void heateron(){

digitalWrite(led3, HIGH);

Serial.println(“Heater is ON!”);

}

void lightoff() {

digitalWrite (led2, LOW);

Serial.println(“Lights is OFF!”);

}

void televisionoff(){

digitalWrite (led1, LOW);

Serial.println(“Television is OFF!”);

}void heateroff(){

digitalWrite (led3 , LOW);

Serial.println(“Heater is OFF!”);

}

void dooropen(){

door1.write(102);

Serial.println(“Door is ON!”);

}

void doorclose(){

door1.write(12);

Serial.println(“Door is OFF!”);

}

void setup() {

Serial.begin(9600);

pinMode(led1, OUTPUT);

pinMode(led2, OUTPUT);

pinMode(led3, OUTPUT);

door1.attach(5);

}

void loop() {

while(Serial.available()) {

delay(10);

char c=Serial.read();

if(c==’#’)

{break; }

voice += c;

}

if (voice.length() > 0) {

//Serial.println(voice);

if (voice == “Işıkları aç”)

{lighton() ; }

else if (voice == “Işıkları kapat”)

{lightoff() ; }

if (voice == “Televizyonu aç”)

{televisionon() ; }

else if (voice == “Televizyonu kapat”)

{televisionoff() ; }

if (voice == “ısıtıcıyı aç”)

{heateron() ; }

else if (voice == “ısıtıcıyı kapat”)

{heateroff() ; }

if (voice == “Kapıyı aç”)

{dooropen() ; }

else if (voice == “Kapıyı kapat”)

{doorclose() ; }

voice=””;

}

}

MALZEME LİSTESİ

  1. Arduino
  2. Hc05
  3. Sg90 Servo motor
  4. 3 Led
  5. 3 Direnç
  6. Ses Alıcı(Cep Telefonu)
  7. Jumper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir