Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk Kimdir?

28 Haziran 1971 tarihinde, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da dünyaya geldi.Günümüzde mühendis, mucit, girişimci, tasarımcı ve yatırımcı olarak tanınan Elon Musk, Tesla, SpaceX, SolarCity, Boring Company, OpenAI, Neuralink teknoloji şirketinin kurucusu ve yöneticisi olarak oldukça haklı bir popülariteye sahiptir.

Musk çocukluğunu Güney Afrika’da geçirdi ve 10 yaşında ilk kişisel bilgisayarını aldı. Elon hemen programlamaya merak saldı ve kendi başına öğrenmeye başladı. 12 yaşında “Blastar” adında (Space Invaders’a benzer bir ‘shooter’) kendi yaptığı oyununu satarak 500$ kazandı.

Orta öğrenimini Bryanston High School’da tamamladıktan sonra Pretoria Boys High School’a başladı ve buradan mezun oldu. Üniversite eğitimi için önce Kanada'ya taşındı.1992 yılında, Kingston, Ontario'daki Queen's University'de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania'da işletme ve fizik okumak için Kanada'dan ayrıldı. The Wharton School of the University of Pennsylvania'da anadalını seçip,Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences'dan da,Fizik alanında yan dal diploması aldı.

Musk 1999 yılının Mart ayında bir çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com'un ortak kuruculuğunu yaptı. Ertesi yıl X.com bir 50/50 birleşme anlaşmasıyla X.com ile aynı büyüklükte bir açık arttırma sistemi olan Confinity'yi bünyesine katarak PayPal'ı oluşturdu. Musk çevrimiçi aktarım, ya da "P2P" teknolojisine olan inancından dolayı alımın organize edilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Musk PayPal'ın küresel ödeme sisteminde ve X.com'um çekirdek finansal tekliflerinden ayrılmasında yine kilit bir role sahipti.

2003 yılında mühendisler Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adında iki mühendis Tesla Motors’u kurdu. En başından itibaren şirket kendini elektrikli arabaların ilk seri üreticisi olarak konumlandırdı ve kurucuları müşterileri petrol yükünden kurtarmayı hayal etti. Musk bu yöndeki arzuları şiddetle destekliyordu.Elon Musk projeye 2004 yılında katıldı, şirketin ilk yatırımlarında liderlik yaparak şahsi parasından 70 milyon $’lık yatırım yaptı. Yönetim kurulunun başkanı oldu ve şirketin yönetimine en başta hiç dokunmadı. Musk ilk elektrikli arabalarının dizaynında aktif rol aldı; İngiliz Lotus Elise’e baz alınmış Tesla Roadster spor araba. Gövdede karbonfiber kompozit malzeme kullanarak ağırlığı hafifletmekte ısrar etti, pil modülünü geliştirdi ve farlar gibi dizaynın bazı kısımlarını yaptı. 2006 yılına gelindiğinde proje gazetelere çıkmıştı ve Musk Global Green 2006 ödüllerinde Tesla Roadster dizaynı için tasarım ödülünü aldı. Tesla Motors büyümeye devam etti ve Google’ın kurucuları Larry Page ile Sergey Brin gibi birçok yatırımcı topladı. Yatırımların toplamı 100 milyon $’ın üstüne çıkmıştı.

Elon Musk’ın belki de kendisine göre “en kolay” projesi trafikte sıkılmasının ardından faaliyet göstermeye başladı. Yeraltından tüneller kazarak California’daki trafik problemini azaltmayı hedefleyen Elon Musk’a, geçtiğimiz günlerde bir diğer girişimci olan Richard Branson da ortak oldu. Tünellerin prototiplerini internete sundu. 600 km hıza ulaşan tüneller, yine gelecekten bir senaryoyu gözler önüne seriyor.

Elon Musk Kitabından Notlar

Süper şarj istasyonları denilen bu tesisler güneş enerjisi ile çalışmaktadır ve Tesla sahipleri yeniden şarj için hiç bir ücret dememektedir.

Mark Zuckerberg sizin bebeklik fotoğrafınızı paylaşmanızı isterken Musk sizi insan ırkının kendisinden yada kazara olabilecek bir yok olma durumundan korumaya çalışmaktadır.

Elektrikli ve hibrit araçlarda ultra kapasitörlerin devrimsel bir yakıt kaynağı olarak kullanımı.

Apple'ın Quick Time oynatıcısının ardındaki eski başmühendis Bruce Leak, Musk'ın işe alınmasını sağlamıştı ve sabahlara kadar çalışma alışkanlığına hayret etmekteydi:'Sınırsız bir enerjisi vardı' diyor.

Yap yada öl ama sakın pes etme.(p 85)

One Reply to “Elon Musk”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir